Polikarbonat Ürün Kullanım Kılavuzu

polikarbonat-kırılmaz-bardak-rubikap

Değerli Kullanıcımız ,

Satın almış olduğunuz polikarbonat ürünlerimizin genel özellikleri ve ideal kullanım şartlarının bilgilendirmesi aşağıda yapılmaktadır.

  • DARBE VE KIRILMA DAYANIMI

Almış olduğunuz polikarbonat ürünümüz kırılmaya karşı , tüm plastik alternatifleri içerisinde maksimum kırılma dayanımına sahiptir. Yoğun kullanım koşulları altında dahi uzun yıllar boyunca sorunsuzca kullanabilirsiniz. Neredeyse hiç kırılma yaşamazsınız.

  • YIKAMA ŞARTLARI VE ÇİZİLME DAYANIMI

Hem endüstriyel , hem ev tipi bulaşık makinalarında sorusuzca yıkayabilirsiniz. En zorlu kullanım koşullarında dahi minimum 1500 defa yıkama ömrüne sahiptir. Her tip bulaşık makinasında özelikle  sıvı makine deterjanlarıyla yıkanmasında hiçbir sorunla karşılaşılmaz.

Ancak makine suyunun temiz olmaması , yıkama suyu içerisinde kum tanesi , kahve telvesi , meyve çekirdeği gibi sert partiküllerin bulunması  basınçlı yıkama ortamında ürünler üzerinde çizilme ve yıpranmalara neden olacaktır. Ayrıca kullanılan suyun sertliği ve kireç miktarı da kullanım ömrüne olumsuz etki yapabilir. Solid bulaşık deterjanlarının kullanımı da tavsiye edilmemektedir.

Makine haricinde elde yıkamada yumuşak sünger ve sıvı deterjanla yıkayabilirsiniz.

Sert ovma pedleri , ovma telleri ile yıkamayınız çizilmeye neden olacaktır.

Bulaşık makinalarında , yıkama esnasında mümkünse plastikler için geliştirilmiş özel makine deterjanları kullanmanız tavsiye edilir. Standart deterjanlarla yıkama yapıldığında 

kurutma/rinse işlemi sırasında , plastiklerin doğası gereği ısıyı yeterince absorbe edemediğinden  klasik rinse ürünleri suyu ürünün üzerinden beklendiği gibi kaydıramayıp su noktacıkları oluşmasına neden olur. Yıkama suyunuz ne kadar kireçli ise bu noktacık görünümü o kadar net şekilde belli olur. Bunlar , kir – kalıntı değil , buharlaşmış su lekeleridir.

  • LOJİSTİK VE DEPOLAMA

                Kullanmakta olduğunuz polikarbonat bardaklarımızı en uzun ve en verimli şekilde  kullanabilmeniz için tıpkı cam bardaklarda  olduğu gibi bardak basketlerinde yıkanıp depolanması ve lojistiğin bu basketlerle yapılması tavsiye edilir. Basketler taşıma ve depolama esnasında oluşabilecek çizilme ve yıpranmaları engelleyecek ve bardaklarınızı maksimum sürede kullanmanızı sağlayacaktır.

  • ÖNEMLİ UYARI !      

ANASON , polikarbonat ürünler üzerinde bozulmaya yol açacağından dolayı  , RAKI , OUZO , PASTIS  ve benzeri anason içeren içeceklerin servisinde kesinlikle kullanılmamalıdır. 

Yıkama , taşima esnasında veya herhangi bir ortamda anasonlu içeceklerden  ve artıklarından temasından kaçınılmalıdır.

Bunun dışındaki her türlü alkollü , alkolsüz , gazlı , konsantre içeceklerle sorunsuzca kullanabilirsiniz.

  • EKOLOJİK FAYDA

Polikarbonat ürünler her ne kadar petrol – karbon bazlı malzemelerden meydana gelse de ,

çok uzun ve sağlıklı kullanım ömürleri dolayısıyla diğer tüm alternatiflerine oranla çok daha az kaynak ve enerji tüketimi ile minimum  atık oluştururlar. Üstelik bu atık %100 dönüştürülebilir , uzun ömürlü bir mühendislik plastik ürünüdür. Kullanarak ömrünü tükettiğiniz bardağınızı dönüştürülmüş şekliyle ileri teknoloji ürünü bir aracın tamponunda veya far kutusunda görebilir ve tekrar on yıllar boyu kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bir cevap yazın